Witam,
nazywam się Aleksander Bąk — jestem twórcą grafiki użytkowej, specjalizuję się w projektowaniu znaków graficznych oraz heraldyki samorządowej.
Prawie 30-letnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie komunikacji wizualnej jest wynikiem pracy jako projektanta niezależnego — freelancer'a — oraz na stanowiskach kreatywnych w agencjach reklamowych.
Posiadane kompetencje pozwalają mi na oferowanie autorskich usług w zakresie projektowania graficznego oraz tworzenia konceptów kreatywnych w obszarze tożsamości wizualnej. Jestem autorem i współautorem zespołowych projektów oraz kampanii z zakresu brandingu, reklamy wizerunkowej i marketingu bezpośredniego, nagrodzonych w branżowych konkursach reklamowych, a także zdobywcą nagród za indywidualne opracowania projektowe.
Jestem m.in. „ojcem” góralskiego wizerunku marki piwa Tatra, ponad 80 wdrożonych znaków graficznych, twórcą projektu JakiZnakTwój.pl oraz autorem Repozytorium herbu Rzeczypospolitej Polskiej „Orzeł Biały”, a także wykonawcą załączników graficznych do ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.
Zapraszam do partnerskiej współpracy.
PS. Wyjaśnienie skąd «wiem-jak.com» i dlaczego «specjalista z miasta know-how».
Jestem z urodzenia poznaniakiem. Mój tato, artysta-plastyk Jerzy Bąk — także poznaniak — jest autorem m.in. współczesnej wersji herbu miasta Poznania. Poznańskość (jako szczególna emanacja wielkopolskości) była i jest dla mnie synonimem konkretnych wartości — uporządkowania, planowania, racjonalności, praktyczności i oszczędności. Cechy te są mi bliskie, co wcale nie oznacza, że wszystkie je ucieleśniam :).
W 2009 roku Biuro Promocji Miasta Poznania podjęło działania promocyjne w oparciu o hasło: «POZnan* — miasto Know-How.» Wyróżnik „sprzedażowy” miasta stanowić miał potencjał wiedzy, a w szczególności potencjał tkwiący w lokalnych firmach i specjalistach. Opracowany dla Poznania znak graficzny oparty został na skrócie nazwy, używanej w zapisie miasta jako destynacji lotniczej — POZ. Głównym symbolem brandingowym stała się gwiazdka wyabstrahowana z logotypu POZnan*. Choć zgadzałem się z założeniami strategicznymi to egzekucja wizualna w postaci symbolu graficznego nie była dla mnie przekonująca. Moim zdaniem znak mógł spełniać swoje zadanie (i sprawdzał się), służąc określonemu kanałowi komunikacji promocyjnej — w szczególności biznesowej — ale nadużyciem byłoby już uznanie go za symbol miasta jako wspólnoty mieszkańców. Działania urzędu miasta doprowadziły jednak do uznania znaku promocyjnego za znak tożsamościowy miasta i z biegiem czasu „ogwiazdkowano” wszystko, co się w Poznaniu dało. Co więcej — z przestrzeni publicznej zaczęto usuwać główny znak tożsamościowy wspólnoty miejskiej, jakim jest herb.
Dlatego — mówiąc klasykiem — będąc za, a nawet przeciw, stworzyłem brand osobisty (z przymrużeniem oka) w oparciu o swojskie tłumaczenie terminu know-how. Jestem zatem „specjalistą” z miasta «wiem-jak» i… robię swoje.
|
|