B!og, czyli Niecodziennik — słów i obrazków co nieco, od czasu do czasu.
Wszelkie zamieszczone na b!ogu materiały mają oparcie w faktach udostępnionych publicznie, a ich przywołanie oraz przedstawienie — zarówno wizualne jak i treściowe — może być rozumiane wyłącznie jako stwierdzenie ocenne i stanowi wyrażenie osobistej opinii. Treści publikowane są w ramach konstytucyjnego prawa do wolności wyrażania swoich poglądów (Art. 54 Konstytucji RP).
• • •
ANNO DOMINI 2017 (część 3)
• • •
Z Ameryki przez Francję przyleciał do Polski „Marszałek Józef Piłsudski” — samolot przeznaczony do przewozu najważniejszych osób w państwie. Nowy statek powietrzny został uroczyście powitany i ochrzczony oraz oficjalnie przyjęty na stan 1. Bazy Lotnictwa Transportowego.
Boeing 737-86X Piłsudski posiada — poza malowaniem reprezentującym barwy Rzeczypospolitej Polskiej — okazjonalne malowanie statecznika pionowego, przygotowane z okazji 100-lecia obchodów odzyskania Niepodległości. Na jego prawej stronie umieszczony został portret Józefa Piłsudskiego, natomiast na lewej — portret grupowy 6 Ojców Niepodległości. Kolejne 2 rządowe Boeingi będą posiadały portrety przydzielonych im patronów — Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.
Z punktu widzenia wizerunkowego, najważniejszą kwestią związaną z malowaniem nowego samolotu, choć na pierwszy rzut oka niezauważalną, jest zmiana umiejscowienia godła państwowego — herbu RP „Orzeł Biały” — na kadłubie samolotu. Dotychczasowa lokalizacja polskiego symbolu umieszczonego na kadłubie samolotów rządowych Embraer, wprowadzonych do służby w roku 2011, sprawiała, że herb był zasłaniany przez otwierane drzwi.
© KPRP / Wojciech Grzędziński | © KPRM / Grzegorz Rogiński
Propozycja wprowadzenia korekty w dotychczasowym malowaniu samolotów rządowych zgłoszona została przeze mnie Inspektoratowi Uzbrojenia MON przy okazji ogłoszonego w marcu 2016 roku postępowania przetargowego na zakup samolotów do przewozu VIP. Warunki przetargowego SOPZ nie przewidywały bowiem zmiany obowiązującego malowania:
- dostarczone samoloty muszą posiadać charakterystyczne i rozpoznawalne malowanie, godnie reprezentujące barwy Rzeczypospolitej Polskiej oraz znaki Sił Zbrojnych RP, które muszą spełniać wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 4 maja 2009 roku w sprawie sposobu używania znaków SZ RP (Dz.U. z 2015 r. poz. 1133); *
W odpowiedzi na złożony w październiku 2016 roku wniosek o udostępnienie informacji dotyczącej planowanego malowania otrzymałem wyjaśnienie, że:
- […] podstawą do określenia ostatecznego wzoru malowania pozostaje dotychczasowy sposób malowania samolotów i śmigłowców przewidzianych do przewozu najważniejszych osób w państwie;
- z uwagi na bardzo krótki okres dostawy samolotów […] komisja prowadząca postępowanie nie przewiduje organizowania konkursu na wzór malowania dla statków powietrznych do przewozu najważniejszych osób w państwie”.**
Rzecz w tym, że — wedle mojej najlepszej wiedzy — sposób malowania samolotów nie jest do dziś określony żadnym aktem prawnym. Przywoływane rozporządzenie MON wskazuje jedynie na obligatoryjność i sposoby umieszczania szachownicy lotniczej, jako znaku lotnictwa wojskowego. Wzór malowania miał dotychczas jedynie status załącznika do umów na wykonanie usługi malowania.
© Boeing / MON
W uchwalonym w roku 2016 przez Radę Ministrów programie wieloletniego Zabezpieczenia transportu lotniczego najważniejszych osób w państwie (VIP) zawarte zostało jedynie ogólne sformułowanie — „malowanie reprezentujące barwy Rzeczypospolitej”. Przypomina to równie enigmatyczne określenie z zakresu użytkowania polskich symboli narodowych — „wizerunek orła ustalony dla godła”.
Co więcej — wzór graficzny polskiego herbu umieszczany na samolotach nie jest wzorem z załącznika do ustawy o godle, ale bazuje na grafice rozpowszechnianej przez Wikipedię, a udostępnianej także na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP. Wzór ten obarczony jest podstawowym mankamentem — ma niesymetrycznie umiejscowionego orła w tarczy.
© WCEO / Arkadiusz Blomka
Po ostatecznym wyborze samolotów średnich z końcem marca 2017 roku, przygotowałem propozycję wprowadzenia korekty w malowaniu, w postaci zmiany umiejscowienia herbu RP na obu modelach. Okazją do przekazania projektów stał się ogłoszony przez MON w maju 2017 roku konkurs na wybór nazw dla 5 samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie.
W ramach zgłoszenia konkursowego przesłałem:
- propozycję objęcia patronatem samolotów małych (Gulfstream) przez Ojców polskiej państwowości — Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego (alternatywnie dla Chrobrego zasugerowałem Matkę chrzestną polskiej państwowości — Dąbrówkę)
- propozycję objęcia patronatem samolotów średnich (Boeing) przez Ojców polskiej niepodległości roku 1918 — Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego
- projekt umieszczenie na samolotach okazjonalnego ozdobienia stateczników pionowych w postaci portretów ich patronów (był to szkic koncepcyjny, zapraszający do podjęcia współpracy nad przygotowaniem ostatecznego wzoru graficznego)
Po rozstrzygnięciu przez MON konkursu i wyborze patronów dla samolotów Boeing, przesłałem 7 czerwca 2017 roku do Inspektoratu Uzbrojenia prezentację pt. „Malowanie samolotów VIP — koncepcja korekty malowania samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP) oraz malowania okazjonalnego na 100-lecie odzyskania Niepodległości.”
Opracowanie zawierało aktualny wzór malowania, wyjaśnienie mankamentu lokalizacji godła państwowego, dokumentację fotograficzną, korektę malowania, kolejny koncept okazjonalnego malowania stateczników oraz zaproszenie do podjęcia współpracy.
© Aleksander Bąk
Ta sama prezentacja przesłana została 9 czerwca wiceministrowi obrony narodowej. Pod koniec czerwca Inspektorat Uzbrojenia zgłosił się telefonicznie, wyrażając zainteresowanie MON zaproponowanym konceptem, z jednoczesnym zapytaniem — czy wykonałbym projekt za darmo.
Pytanie miało swoją wymowę w kontekście 2,5 miliardów złotych przeznaczonych na zakup 3 samolotów VIP, 100 milionów złotych rocznie przeznaczanych z budżetu spółek skarbu państwa na działania promocyjne Polski, nie wspominając o kosztach jednego tankowania samolotu F-16 lub strzelania rakietowego na poligonie.
Jednak jako „propaństwowiec” zahartowany od lat w działalności po bono publico w zakresie symboli narodowych oraz mając w pamięci rozmowy z wojskowymi, „zrzucającymi się” z własnego wynagrodzenia na projekty oznak rozpoznawczych i pamiątkowych swoich jednostek, wykazałem zrozumienie i wyraziłem zgodę darmowe na przygotowanie finalnego projektu.
Minęły 3 miesiące ciszy ze strony IU oraz MON, gdy 11 października 2017 roku pojawiła się w prasie informacja o planowanym na listopad przylocie samolotu „Marszałek Piłsudski” w biało-czerwonym malowaniu i z wizerunkiem Piłsudskiego na stateczniku pionowym, opatrzona poniższą ilustracją.***
Na skierowane do Inspektoratu Uzbrojenia pytanie o zaistniały stan rzeczy, w kontekście wyrażonego uprzednio zainteresowania podjęciem współpracy i mojej zgody, odpowiedź brzmiała:
- dziękuję za przesłany materiał. MON wspólnie z jedną z firm zajmujących się malowaniem okazjonalnym samolotów opracował malowanie okazjonalne pierwszego samolotu B737. Będzie ono do zobaczenia w dniu 10 listopada podczas uroczystości przyjęcia samolotu w 1 BLTr. Pomimo faktu, że nie wykorzystaliśmy Pańskiej propozycji, dziękuję za zainteresowanie tematem.
Gdybym za młodu był w wojsku to pewnie odpowiedziałbym na takie dictum w prostych, żołnierskich słowach — tak po… piłsudsku. Ale ponieważ nie byłem, więc wyłącznie jako „zainteresowany” cywil odpowiem:
- cieszy mnie, że Polska ma wreszcie swój pierwszy reprezentacyjny „Air Force One” (no, może prawie AF1)
- cieszy mnie też, że MON uwzględniło wskazaną potrzebę zmiany umiejscowienia godła państwowego
- cieszy mnie wreszcie, że wdrożona została propozycja umieszczenia okazjonalnego malowania na statecznikach nowych samolotów
Niestety, jest też coś, co mnie martwi. Z przykrością muszę stwierdzić, że dobrej zmianie — na którą liczyłem i nadal liczę — nie towarzyszy jednoczesna jakościowa zmiana urzędniczej mentalności. I niekoniecznie chodzi o to, że:
- koncepcje, wyprzedzające często działania urzędów, są przez nie bagatelizowane, niedoceniane, czy też przemilczane
- nie chodzi też nawet o to, że składane z własnej inicjatywy propozycje współpracy napotykają na urzędowe stanowisko — prace mają być prowadzone bezkosztowo lub — proszę nam zrobić to za darmo
- nie chodzi wreszcie o to, że udostępnione w zaufaniu pomysły są prawem kaduka przejmowane, przerabiane i wdrażane jako własne
Naprawdę — nie to najbardziej boli. Największym „bólem” jest fakt, że przejęte pomysły wykonywane są w sposób mało profesjonalny.
Jednak, ponieważ jestem człowiekiem wierzącym i praktykującym, dlatego nadal mocno wierzę w to, że… przyjdzie taki czas, aby wdrożyć na przykład projekt zaproponowany z okazji Święta Flagi 2 maja 2013 roku. Bo dobrej woli jest we mnie więcej :)
A poza tym — tylu lądowań, co startów — B737 Piłsudski!
* Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 4 maja 2009 roku w sprawie sposobu używania znaków SZ RP (Dz.U. z 2015 r. poz. 1133)
* Szczegółowe wymagania dla postępowań na dostawę dwóch samolotów „małych” oraz trzech samolotów „średnich” do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP), Inspektorat Uzbrojenia, 2.09.2016
** Informacja z korespondencji z Inspektoratem Uzbrojenia *** Boeing zacieśnia współpracę z MON, forsal.pl, 11.10.2017 © MON
Ilustracje: • B737 Józef Piłsudski © 2017 Arkadiusz Blomka / WCO • Delegacja Kancelarii Prezydenta © 2011 • Delegacja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów © 2011
• Wzór malowania samolotu B737 w barwach RP © Boeing / MON
• Godło państwowe na kadłubie samolotu B737 Piłsudski © 2017 Arkadiusz Blomka / WCEO
• Koncept malowania samolotu małego Gulfstream 550G — wersja patronacka Mieszko I, konkurs na nazwy samolotów VIP © 2017 Aleksander Bąk • Koncept malowania samolotu średniego Boeing 737-800 — wersja patronacka Piłsudski, konkurs na nazwy samolotów VIP © 2017 Aleksander Bąk
• Koncept malowania samolotów średnich Boeing 737-800 Piłsudski, Paderewski, Dmowski, prezentacja dla IU/MON © 2017 Aleksander Bąk
• Boeing 737-800 w biało-czerwonym malowaniu — forsal.pl © MON
• Nad nami Orzeł Biały — koncept malowania samolotu Embraer 175 © 2013 Aleksander Bąk, wiem-jak.com
* Haiku na 11 Listopada, Aleksander Bąk
Ilustracja: Białoczerwona — tkanina unikatowa, Anna Boduszyńska-Bąk, 1980
Zwiększająca się ilość odwiedzin witryny www.jakiznaktwoj.pl nieomylnie zwiastuje zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości — 11 Listopada. Największe zainteresowanie budzą jak zwykle herb RP, symbole narodowe oraz Kokarda Narodowa. Niektórzy jednak nadal nie przyjmują do wiadomości, że jakiekolwiek wykorzystanie moich autorskich grafik i zdjęć wymaga mojej zgody, a choć na witrynie zamieszczone jest zastrzeżenie:
Uwaga! Materiały ilustracyjne umieszczone na stronie www.jakiznaktwoj.pl, a w szczególności grafika herbu RP oraz zdjęcie Kokardy Narodowej, podlegają ochronie prawnej.
świadomie wykorzystują je do własnych celów — także komercyjnych.
W ramach „miłosiernego postanowienia” wstrzymałem od 1 stycznia roku 2017 uzupełnianie listy „kanibali”, ale jak widzę, nowi pretendenci do klubu „wchłaniaczy cudzej własności” sami pchają się na nią. Z ubolewaniem zauważam takze, iż uprzednio ostrzeżeni nie wzięli sobie do serca mojej czasowej rezygnacji z przysługujących mi konstytucyjnie i ustawowo praw — nie zaproponowali z własnej woli zwrotu uzyskanych korzyści, czy też zadośćuczynienia, ani nawet nie przeprosili.
Wszystkim handlującym w imię komercyjnie rozumianego „patriotyzmu” cudzą własnością, polecam zatem przypomnieć sobie sanacyjny program marszałka Piłsudskiego, wyrażony w 3 krótkich, żołnierskich słowach… *
|
|