B!og, czyli Niecodziennik — słów i obrazków co nieco, od czasu do czasu.

Wszelkie zamieszczone na b!ogu materiały mają oparcie w faktach udostępnionych publicznie, a ich przywołanie oraz przedstawienie — zarówno wizualne jak i treściowe — może być rozumiane wyłącznie jako stwierdzenie ocenne i stanowi wyrażenie osobistej opinii. Treści publikowane są w ramach konstytucyjnego prawa do wolności wyrażania swoich poglądów (Art. 54 Konstytucji RP).
• • •

ANNO DOMINI 2017
(część 4)

• • •

Powstanie wielkopolskie, 99. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego, mapa zjednoczonej Polski 1918 Wiktor Skarga-DobrowolskiCudzego nie chcemy, swego nie oddamy!


Powstanie wielkopolskie roku 1918 — jedno z niewielu politycznie udanych w historii Polski. Nie miały takiego szczęścia wcześniejsze patriotyczne zrywy — ani insurekcja kościuszkowska, ani też powstania listopadowe, krakowskie i styczniowe. Wielowiekowa germanizacja ziem Pomorza, czy też Warmii i Mazur skutecznie wyjałowiła zagrabione ziemie byłej Rzeczypospolitej z polskiego żywiołu. Częściowy powrót Śląska do Macierzy przyniosło dopiero III powstanie w 1921 roku. 

W imię hasła Cudzego nie chcemy, swego nie oddamy! polscy mieszkańcy wszystkich historycznych regionów byłej Rzeczypospolitej walczyli z taką samą determinacją o tożsamość swoją i zamieszkałej przez nich ziemi, choć uwarunkowania lokalne były różne. Wielkopolsce się udało — militarnie, politycznie, a także gospodarczo — ale pracowały na to pokolenia. Taki etos. 

Z okazji obchodów 99. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego Urząd Miasta Poznania przygotował okazjonalną „nakładkę” na zdjęcia profilowe użytkowników Facebook'a. Każdy mógł przyozdobić swoje zdjęcie biało-czerwoną Kokardą Narodową. Niestety urząd nie był skłonny przygotować takiej grafiki profesjonalnie — tzn. we własnym zakresie wykonać wzór kokardy i zrobić jej zdjęcie lub też zamówić u profesjonalistów. Szybciej, łatwiej i „bezkosztowo” profil Miasto Poznań przywłaszczył sobie z internetu i rozpowszechniał cudze zdjęcie. Taki… „etos”.

plagiat Urząd Miasta Poznania, Kokarda Narodowa, zdjęcie profil miasta Poznania Facebook, bezumowne wykorzystanie zdjęcia, kradzież własności intelektualnej, naruszenie prawa autorskiego


Podobnie też oznakowała poznańska spółka miejska Aquanet SA swoją akcję „Przypnij kokardę”, upamiętniającą Powstanie Wielkopolskie poprzez zachęcenie Wielkopolan do noszenia kokard narodowych. Pomimo, że Aquanet od 2013 roku posiada własne zdjęcie kokardy, które służyło wizualnej identyfikacji akcji — spółka nie mogła oprzeć się wykorzystaniu cudzego zdjęcia. Taki… „etos”.

Kokarda Narodowa, Aquanet, Powstanie Wielkopolskie, plagiat, Aquanet Twitter, bezumowne wykorzystanie zdjęcia, naruszenie praw autorskich


Tytułem bezumownego wykorzystania zdjęcia Kokardy Narodowej z portalu www.jakiznaktwoj.pl, Urząd Miasta Poznania oraz miejska spółka Aquanet, dołączają zatem do listy dumnych inaczej „kanibali”.


--

Ilustracja: 

• Cudzego nie chcemy, swego nie oddamy — mapa Zjednoczonej Polski 1918, Wiktor Skarga-Dobrowolski © dziwacznemapy.blox.pl
99. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Miasto Poznań, profil @Poznan, Facebook, 20.12.2017
• 99. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Aquanet SA, profil @AquanetSa, Twitter, 26.12.2017

[P] 27.12.2017Boże Narodzenie, Christmas, Noël, Kerstmis, Natale, חג המולד, Weihnachten, Рождество Христово, 圣诞节, ᏓᏂᏍᏓᏲᎯᎲ, קראצמעך, کریسمس,  عيد الميلاد, Lễ Giáng Sinh, Різдво Христове, Kalėdos, VánoceBoże Narodzenie


A ty, Betlejem Efrata, 
najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! 
Z ciebie mi wyjdzie 
Ten, który będzie władał w Izraelu, 
a pochodzenie Jego od początku, 
od dni wieczności.*


--

* Mi 5,1


Ilustracja: 

Natus © Aleksander Bąk

[P] 22.12.2017
13 grudnia 1981, Stan wojenny, reżim komunistyczny, Wojciech Jaruzelski, zdławienie Solidarności, moskiweska agentura, WRON, Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, Teleranek36 rocznica wprowadzenia stanu wojennego


Grafika wspomnieniowa dla tych, co pamiętają ten „beztelerankowy” poranek o godzinie 9:00, a dla tych, których pamięć z racji wieku nie sięga do mrocznej przeszłości PRL— zestawienie dwóch plakatów: PRON (lipiec 1982) i PKWN (lipiec 1944).

PRL, komunizm, moskiewska agentura w Polsce, Manifest PKWN, stan wojenny, proklamacja WRON, Deklaracja PRON


Ilustracje: 
Telewronek — grafika publicystyczna © 2013 Aleksander Bąk
Obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego — afisz 1981 © Archiwum Państwowe w Warszawie
• Deklaracja w sprawie Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego — afisz 1982 © Archiwum Państwowe w Warszawie
• Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego — afisz 1944 © polona.pl

[P] 13.12.201713 grudnia 1927, 90 lecie godła państwowego projektu Zygmunta Kamińskiego, godło Polski, herb Polski, Orzeł Biały, wzór orła Kamińskiego, nowe godło projekt Aleksander Bąk90 lat godła państwowego II RP13 grudnia 1927 roku, na mocy rozporządzenia Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, ustalono nowy wzór godła państwowego według projektu Zygmunta Kamińskiego — profesora Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.* Zastąpił on dotychczas używany wizerunek herbu, ustanowiony w 1919 podczas trwających działań wojennych — niejako tymczasowo — do czasu ustalenia granic Polski. Z uwagi na upadek idei utworzenia II Rzeczypospolitej jako państwa federacyjnego, w herbie państwowym pozostało jedynie polskie godło — ukoronowany biały orzeł. 

Zaprojektowany przez Zygmunta Kamińskiego w 1927 roku symbol odróżniał się od poprzedniego nie tylko zmianami w obrębie detali, ale przede wszystkim nową stylistyką. Nie wnikając w cały kontekst historyczny oraz estetyczny, związany ze stworzoną przez Kamińskiego stylizacją, należy jednoznacznie powiedzieć, że wizerunek tego właśnie białego orła w koronie wrósł przez kolejne 90 lat głęboko w polską świadomość tożsamościową. Nie tylko przez kultywowaną ciągłość z II RP, ale także — a może w szczególności — przez ofiarę krwi tych wszystkich, którzy pod jego znakiem walczyli o niepodległość państwa i wolność jego obywateli. 

I choć sam autor od początku ubolewał nad niestosownością utrzymania jednego i tego samego rysunku godła dla wszystkich celów i technik plastycznych, dla laików niedostrzegalnych, ale dla projektodawcy rażących — to w moim przekonaniu wywiązał się z postawionego mu zadania znakomicie, a zaproponowana wówczas stylistyka okazała się być ponadczasowa.

Niestety tzw. „czynniki niezależne” — czytaj: urzędowe — od samego początku odcisnęły piętno na nowym wzorze znaku państwa. Dość powiedzieć, że już we wrześniu 1927 roku — czyli na 3 miesiące przed oficjalnym aktem prawnym — opublikowano w prasie codziennej wzór pieczęci państwowej z wizerunkiem orła opartego na wersji, której później nie wdrożono. Minęło 90 lat i mogę skonstatować, że… niewiele się zmieniło.

Znając historię wprowadzenia wizerunku orła autorstwa Zygmunta Kamińskiego przed 90 laty, a także „urzędniczy” kontekst przygotowania jego restylizacji przez Andrzeja Heidricha w roku 1990, ośmieliłem się rzucić hasło — dokończmy dzieła profesora Kamińskiego (patrz: Tylko dla orłów — radiownet.pl). Propozycja ta złożona została odpowiednim decydentom u początku prac nad ujednoliceniem identyfikacji wizualnej administracji rządowej, podjętych w 2016 roku. Uważałem bowiem, że tak doniosła okazja, jaką jest 100-lecie odzyskania niepodległości w 2018 roku, zobowiązuje do wykonania pracy nad znakiem państwa nie tylko w zakresie wprowadzenia „poprawek” uzasadnionych heraldycznie, estetycznie, czy też użytkowo. 


Niestety każdy z ośrodków, które w międzyczasie weszły w obszar prac nad ustawą o symbolach narodowych, podjął działania na własną rękę. Efekty tej decyzji są już widoczne. Prace Zespołu do spraw identyfikacji wizualnej administracji rządowej, powołanego przy Kancelarii Premiera, skonfrontowane zostały z „udzielnymi” działaniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, inspirowanymi przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Własne prace prowadził Zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP. W wyniku prac Kancelarii Senatu zrealizowane zostało w ramach projektu znaku Senatu RP eksluzywne opracowanie, które nie nadaje się do szerszego wdrożenia. 


Nawet wprowadzana obecnie „okazjonalna” edycja paszportu 2018 zawiera nadal na swojej okładce wzór orła niedostosowany do przeznaczenia, oparty na wersji linearnej — dodatkowo tłoczonej folią złotą wbrew heraldycznej barwie orła — ale przede wszystkim oparty nie na rysunku pieczętnym Andrzeja Heidricha z roku 1990, ale na rysunku Zygmunta Kamińskiego z pieczęci II RP z roku 1927. Na każdym kroku widać brak kompetentnego nadzoru, choć podejmowane od 2 lat działania nie są bynajmniej prowadzone bezkosztowo.


Obecnie żaden z zaangażowanych w proces ośrodków decydenckich i realizacyjnych — od Kancelarii Prezydenta i Premiera, przez Kancelarie Sejmu i Senatu, aż po Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych — nie może powiedzieć, że nie był informowany o problemach lub nie miał możności zapoznania się z przygotowanymi przeze mnie od 2009 roku opracowaniami standaryzacyjnymi. 


nowe godło Polski, standaryzacja wzoru godla państwowego, projekt herbu RP, Repozytorium herbu Rzeczypospolitej Polskiej Orzeł Biały, Aleksander Bąk


Dlatego dziś w 90. rocznicę wprowadzenia wzoru godła państwowego 1927 mówię — Dość! Z powołaniem 11 grudnia 2017 rządu Mateusza Morawieckiego skończył się dany przeze mnie 2 letni czas na „dobrą zmianę” w obszarze stosowania symboli państwowych i podjęcie skutecznych działań.


Projekt godła państwowego Zygmunta Kamińskiego z 1927 roku nie został właściwie przełożony na odpowiednie pola eksploatacji — podobnie bazujący na nim wzór Andrzeja Heidricha z roku 1990. Ponieważ problem z odwzorowaniem określonego w nomenklaturze tzw. „wizerunku orła ustalonego dla godła” jest mi bliski od z górą 24 lat (sic!) — pierwszą aplikację wzoru godła dostarczonego z urzędu wykonałem w roku 1993 na potrzeby stoiska targowego Ministerstwa Budownictwa na Wystawie Związku Miast Polskich «InvestCity '93» — deklaruję, że bez względu na to, co obecnie zostanie oficjalnie zrealizowane oraz nie oglądając się na prowadzony wyścig w „wywinięciu nowego orła” — ja zrobię swoje. Wzór godła państwowego będzie gotowy na 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.PS. Uzupełnienie 13 grudnia: Z uwagi na powyższe bieżąca aktywność portalu jakiznaktwoj.pl w dziale Aktualnościzawieszona we wrześniu 2016 roku, zostaje podjęta na nowo.

Mateusz Morawiecki Twitter, Premier Morawiecki, godło państwowe, wizerunek godła Polski, wzór herbu Polski, Orzeł Biały, wizerunek orła ustalony dla godła, niewłaściwe godło, godło z Wikipedii, projekt herbu, projekt nowego godła Aleksander Bąk


--
* Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o znakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. 1927 nr 115 poz. 980

Ilustracje: 
Zygmunt Kamiński, rzeźba Zofia Trzcińska-Kamińska, foto © Aleksander Bąk
 Herb państwowy, Załącznik nr 1 do rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 13 grudnia 1927 r., Dz. U. 1927 nr 115 poz. 980
 Orzeł Biały — Herb Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadzenie do standaryzacji godła państwowego RP © Aleksander Bąk
 Orzeł Biały — Repozytorium Herbu Rzeczypospolitej Polskiej © Aleksander Bąk
• Tweet do Premiera Mateusza Morawieckiego — zrzut ekranowy, 13.12.2017

[P] 12.12.2017Jerozolima, Jerusalem, ירושלים, القدس, 耶路撒冷, Иерусалим, Jerusalem Capital of the State of Israel , Jerozolima stolica Izraela, świątynia jerozolimska, בֵּית הַמִּקְדָּשׁ‎, Temple in JerusalemJerozolima — miasto pokoju Odpowiedź na pytanie, co oznaczać może uznanie Jerozolimy za stolicę państwa Izrael przez prezydenta USA, jest prosta — świat się kończy. Przekładając z „naszego” na ewangeliczne: Przybliżyło się do nas królestwo Boże. To brzmi już mniej strasznie niż „koniec świata”, a wręcz nawet… radośnie :)

Wszechobecny szum informacyjny generowany przez media i dodatkowo wzmacniany przez ogłupiacze marketingowe — o zwyczajnym ulicznym hałasie już nie wspominając — skutecznie ogłuszają, zaburzając percepcję i osłabiając wrażliwość na konkretne bodźce — zwane „znakami czasu”. Tłum lemingów, nęconych przysłowiową „marchewką” i gnanych kijem codziennych zobowiązań, nie tylko nie pozwala jednostkom zatrzymać się dla nabrania dystansu, ale także zadeptuje tych, którzy nie chcą podążać „głównym ściekiem”. 

3 grudnia rozpoczął się w chrześcijańskiej liturgii Adwent — czas przyjścia. Czas mentalnego odnowienia, duchowego nawrócenia i szansy na „nowe narodzenie”. Czas na postawienie sobie prostego pytania — kim jestem, na czym stoję i dokąd idę? A także czas czuwania, bo każdy następny dzień może być dniem ostatnim.

Dla tych zatem, co mają oczy do widzenia — a nie wyłącznie do patrzenia, zestawienie dwóch cytatów:


Z orędzia Prezydenta USA z 6 grudnia 2017 r.: […] Dzisiejszą decyzją moja administracja potwierdza swoje wieloletnie zaangażowanie w budowanie przyszłości pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Nadszedł czas, aby wszystkie cywilizowane narody i ludzie zareagowali na nieporozumienia merytoryczną debatą — a nie bezsensowną przemocą — oraz dla nowych i umiarkowanych głosów na całym Bliskim Wschodzie, aby przyznali sobie jasną i piękną przyszłość. Dziś poświęćmy się ścieżce wzajemnego zrozumienia i szacunku, przemyśleć stare założenia i otworzyć nasze serca i umysły na nowe możliwości. Proszę przywódców Bliskiego Wschodu — politycznych i religijnych; Izraelczyków i Palestyńczyków; żydów, chrześcijan i muzułmanów — aby przyłączyli się do nas w tym szlachetnym dążeniu do trwałego pokoju.

W związku z powyższym, ja, Donald J. Trump, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, na mocy autorytetu powierzonego mi przez Konstytucję i prawa Stanów Zjednoczonych, niniejszym oświadczam, że Stany Zjednoczone uznają Jerozolimę za stolicę państwa Izrael, a ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu zostanie przeniesiona do Jerozolimy najszybciej, jak to będzie możliwe. […] *


Z 1 listu św Pawła do Tesaloniczan: […] Nie potrzeba wam, bracia, pisać o czasach i chwilach. Sami bowiem dokładnie wiecie, że dzień Pański przyjdzie tak, jak złodziej w nocy. Kiedy bowiem będą mówić: «Pokój i bezpieczeństwo» — tak niespodzianie przyjdzie na nich zagłada, jak bóle na brzemienną, i nie ujdą. Ale wy, bracia, nie jesteście w ciemnościach, aby ów dzień miał was zaskoczyć jak złodziej. Wszyscy wy bowiem jesteście synami światłości i synami dnia. Nie jesteśmy synami nocy ani ciemności. Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi! […] **


Na koniec, zamiast cytatu z Objawienia św. Jana Apostoła, „apokaliptyczna” pieśń Neokatechumenatu Una gran señal (Wielki znak ukazał się na niebie, niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami…)*** — dla tych, co nie tylko słuchają, ale i słyszą.
A zatem — Maran atha! :)


--
* Orędzie Prezydenta USA uznające Jerozolimę za stolicę Państwa Izrael i przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych do Izraela do Jerozolimy, Waszyngton 06.12.2017
** 1 Tes 5, 1-6
*** Una gran señal, Kiko Argüello, Paloma incorrupta ℗© 2010 San Pablo Multimedia

Ilustracja: Rekonstrukcja II Świątyni w Jerozolimie, © The Israel Museum

[P] 06.12.2017

Zawartość poprzedniej części b!oga z roku 2017 dostępna w zakładce b!2017-3.