 B!og, czyli Niecodziennik — słów i obrazków co nieco, od czasu do czasu.
Wszelkie zamieszczone na b!ogu materiały mają oparcie w faktach udostępnionych publicznie, a ich przywołanie oraz przedstawienie — zarówno wizualne jak i treściowe — może być rozumiane wyłącznie jako stwierdzenie ocenne i stanowi wyrażenie osobistej opinii. Treści publikowane są w ramach konstytucyjnego prawa do wolności wyrażania swoich poglądów (Art. 54 Konstytucji RP).
W najbliższy weekend okazja do świątecznego cieszenia się polskimi symbolami. W sobotę Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a w niedzielę Święto 3 Maja. Z tej okazji warto przygotować sobie Kokardę Narodową w kanonicznej formie oraz właściwym układzie barw. Dla zainteresowanych poniżej prosta instrukcja wykonania kokardy. A dla tych milusińskich „co w domu się nudzą” — polskie symbole narodowe w kolorowance do pobrania.
Kokarda Narodowa — foto © 2011 Aleksander Bąk
Jak zrobić Kokardę Narodową — opracowanie © 2011 Aleksander Bąk
Polskie symbole narodowe — opracowanie © 2015 Aleksander Bąk
Międzynarodowy Dzień Projektowania
Jako że dziś Dzień Projektowania, Projektanta lub Dizajnu — jak kto woli — to nie będę miał nic przeciw serdecznym zleceniom — tzn. życzeniom :)
A przy tegorocznej okazji powinszuję też sam sobie, bo to mój 30-ty rok „w branży”. Projektuję, bo lubię!
Dzień Grafika — animacja © 2012 Aleksander Bąk
Gdy 10 lat temu „wyhodowałem” pewnego bakcyla nie przypuszczałem, że zrobi akademicką karierę. Pod koniec 2009 roku Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy szukał znaku dla organizowanego przez siebie festiwalu. Założenie wymagało, by symbol przedstawiał jego popularno-naukowy charakter. Skierowany był bowiem w szczególności do dzieci i młodzieży, choć nie tylko. Oczywiście znak miał być niepowtarzalny, oryginalny, rozpoznawalny i zapamiętywalny.
Ponieważ lubię, gdy projektowanie mnie bawi, sięgnąłem po popularny frazem czasownikowy w aspekcie dokonanym — czyli przekładając z polonistycznego na nasze — po znane powiedzenie «połknąć bakcyla». I tak oto powstał Bakcyl Nauki dla tych, co są ciekawi wszystkiego. Bydgoski Festiwal Nauki otrzymał także autorskie hasło «Złap bakcyla nauki».
Doroczny festiwal odbywał się zwykle w maju. W tym roku, z uwagi na trwający nadal stan epidemii, przeniesiony został na 14-16 października.
Bakcyl Nauki — animacja © 2010 Aleksander Bąk
Zgodnie z biologicznym kalendarzem w orlim gnieździe pojawił się „pierworodny” bielik. Od początku mały głodomór domaga się karmienia. Gdy jedno z rodziców pielęgnuje maleństwo w gnieździe, drugie zapewnia dostawy świeżego karpia. I tak na zmianę. A po pracy popołudniowa drzemka.
Podobnie jak w zeszłorocznym lęgu na wyklucie czekają kolejne dwa. Czy tak się stanie, będzie wiadomo już niedługo. Transmisję z gniazda można oglądać tu: Orli dom na żywo
• Pierwowykluty, gniazdo bielika — ukryta kamera (zrzut ekranowy), jakiznaktwoj.pl/dabasdati.lv
Dla tych, którzy już wszystko z półek swojej domowej biblioteczki wyczytali, tomik wierszy Anny Boduszyńskiej-Bąk — prywatnie mojej Mamy — dostępny w internetowej księgarni jako ebook lub wydanie papierowe. Zapraszamy:
|
|