Suwałki, założone nad Czarną Hańczą ponad 300 lat temu staraniem kamedułów z wigierskiego klasztoru, choć istnieją w powszechnej świadomości, to jednak nie wytworzyły na tyle wyrazistego wizerunku, który pozwoliłby na zbudowanie rozpoznawalnej marki terytorialnej. Nazwa miasta, obecna najczęściej w kontekście informacji o prognozie pogody, kojarzy się jako polski biegun zimna, a także miejsce odległe i niedostępne komunikacyjnie. Dopiero w następnej kolejności pojawiają się pozytywne wartości takie jak czysta natura, piękny krajobraz oraz atrakcyjny wypoczynek. Miasto przez długi czas nie komunikowało siebie spójnie i konsekwentnie, zarówno werbalnie jak i graficznie.
Z uwagi na to Urząd Miejski w Suwałkach podjął w 2009 roku działania mające na celu wykreowanie tzw. jednej twarzy miasta Suwałki. Zaowocowało to opracowaniem „Strategii Promocji Miasta Suwałki na lata 2010-2015”, przygotowanej przez firmę WYG International. Strategiczne założenia wyznaczyły podstawy dla zbudowania założeń wizerunkowych tożsamości miejsca celem stworzenia Marki Miasta. Jednoznaczne kojarzenie Suwałk z biegunem zimna na polskiej mapie pogody zamienione zostało na pogodę ducha — zdefiniowaną jako osobowość marki. Za atrybuty marki uznano otwartość, aktywność i gościnność. Zgodnie z tym miasto chce być postrzegane jako przestrzeń, która tworząc „pogodny klimat” stymuluje działania sprzyjające rozwojowi lokalnemu.
Za główny wyróżnik — Unique Selling Proposition (USP) — Miasta Suwałki przyjęto możliwości, jakie są tu stworzone do uprawiania aktywnej turystyki o każdej porze roku. Za dodatkową cechę wyróżniającą uznano położenie na Pojezierzu Suwalskim, stanowiące bramę do miejsc przyrodniczo unikatowych w skali kraju i Europy. Uznano, że Suwałki powinny pełnić rolę centrum usługowego dla całego przyległego obszaru. Na podstawie wyników badań i konsultacji sformułowano tożsamość oraz esencję marki Miasta Suwałki. Określono zasady przełożenia tożsamości na zalecenia wykonawcze, w tym stworzenie katalogu marki w postaci Systemu Identyfikacji Wizualnej.
Znak Marki Miasta „Pogodne Suwałki”
Za punkt wyjścia dla stworzenia konceptu identyfikacji wizualnej przyjęta została esencja marki zawarta w haśle: Pogodne Suwałki oraz osobowość marki określona jako „pogoda ducha”. Jako, że pogoda ducha nierozerwalnie wiąże się z poczuciem humoru, stąd podstawą projektu graficznego znaku marki jest idea pogodnego uśmiechu. W oparciu o konsultacje społeczne, przeprowadzone dla potrzeb strategii promocji, które wskazały na wizerunek białego misia jako tradycyjny i powszechnie akceptowalny symbol miasta, na Znak Marki Miasta zaproponowana została graficzna stylizacja uśmiechu białego misia.