plakat UPRP Urząd Patentowy ochrona własności intelektualnej Aleksander Bąk



Ochrona własności intelektualnej a… rzeczywistość



Ot, taki mały test na proautorską wrażliwość jurorów „Konkursu na plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej”, organizowanego przez Urząd Patentowy RP. Niestety jakoś nadal trudno dostrzec, iż zamach na własność intektualną dokonywany jest bardzo często z urzędu i w majestacie prawa przez… „przetargowe wampiry”, „konkursowych piratów” lub innych „prawnych katów”.


--
[P] XI 2012











plakat Aleksander Bąk Obywatel Święty 1 Listopada




Wszystkich Świętych… Obywateli




Jeśli przyjąć, że prawda o człowieku weryfikowana jest „tu i teraz” to można przyjąć, że 1 Listopada jest Dniem Świętych za życia. To Dzień tych, którzy płacąc, co cesarskie, są obywatelami swojego państwa na codzień. Zważając jednak na „skrzeczącą rzeczywistość” — bycie praworządnym obywatelem każdego dnia równa się heroizmowi. To wręcz nieracjonalna postawa wbrew wszystkiemu, co sprzysięgło się, by utrudnić szaremu człowiekowi jego powszedniość. Wychodzi bowiem na to, że bilans praw (ma) do obowiązków (winien), wciąż wychodzi obywatelowi na minus. Niezłomne trwanie w tym heroicznym stanie to czysta świętość.



--

[P] XI 2012













plakat Aleksander Bąk Warmia: rebelia Kultury




No to bum!




Projekt nagrodzony w konkursie na plakat kampanii Warmia: Rebelia Kultury*, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) na rzecz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Kampania ma podkreślić wizerunek Warmii jako miejsca, w którym wybuchają „ogniska” Rebelii Kultury.


— Na tej ziemi nigdy nie było łatwo i nigdy nie szło się na łatwiznę. Nie zabiegano o łatwy poklask i nie schlebiano tanim gustom. [...] Czas wyartykułować niezgodę na widzenie Warmii jedynie jako chwilowego przystanku wielkich i popularnych. Jako ubogiego petenta w kolejce po okruchy wielkiej kultury z wielkich miast. [...] To rebelia przeciw tradycji, która nie odnajduje się we współczesności i przeciwko współczesności bez tradycji i kręgosłupa. [...] (z Manifestu Warmii: Rebelii Kultury).



--


[P] X 2012










plakat Aktywni 50+ projekt Aleksander Bąk CIOP



Już za chwileczkę, już za momencik, pięćdziesiąteczka zacznie się kręcić…




Plakat „Biały kruk (po 50tce)” nagrodzony został nagrodą główną w konkursie zorganizowanym przez Centralny Instytut Ochrony Pracy — Państwowy Instytut Badawczy. Celem 21 edycji konkursu była promocja profesjonalnej wartości osób dojrzałych wiekiem oraz możliwości wykorzystania ich zawodowego doświadczenia i wiedzy na rynku pracy. 

W kontekście ustawowego wydłużenia wieku emerytalnego, które — jak dowodzi przypadek rządowego fotografa — wcale nie przekłada się na gwarancję pracy, lecz jest jedynie przedłużeniem tzw. „oskładkowania”, należy mieć nadzieję, że nagrodzona kreacja będzie przyczynkiem do zmian mentalnych w teraźniejszości i zaowocuje w nadciągającej przyszłości.
 

[P] X 2012











Aleksander Bąk logo Zamek Inowłódz projekt znak graficzny



Zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu




Historia jest nauczycielką życia * — dlatego warto spotykać się z nią „oko w oko”. Opracowany znak graficzny ma wspierać projekt pt. „Rozbudowa, adaptacja i częściowa rekonstrukcja ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Wojewodztwa Łódzkiego na lata 2007-2013.



--
* M.T. Cicero 
[P] IX 2012











Aleksander Bąk plakat projekt logo grafika



Medice, cura te ipsum! *




— Plakat stał się nieodzowną częścią współczesnej cywilizacji. Jego zalążki sięgają czasów starożytnych, kiedy zrodziła się potrzeba publicznego anonsowania ważnych wiadomości i apeli. I my właśnie taką ważną wiadomość chcemy przekazać — wsparcie Europejskiego Funduszu Społecznego pomaga nam zmieniać sektor ochrony zdrowia! (Michał Kępowicz, Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich, Ministerstwo Zdrowia — rozstrzygnięcie konkursu na plakat promujący Europejski Fundusz Społeczny dla ochrony zdrowia).**


Jaka jest kondycja publicznej służby zdrowia każdy może przekonać się na własnym organizmie. Chwalebne jest zatem podejmowanie wszelkich działań, mających na celu uzdrowienie tego stanu. Do takich działań na pewno można zaliczyć projekty realizowane z funduszy unijnych. Jednakże trudno oczekiwać, że racjonalnie oceniający rzeczywistość obywatel-twórca, będzie wystawiał plakatowe laurki. Bo podstawowe pytanie brzmi: do kogo ten apel?



--
* Lekarzu, ulecz (najpierw) samego siebie (Łk 4,23)
** Z informacji ministerstwa zdrowia o rozstrzygnięciu konkursu

[
[P] IX 2012












logo projektowanie znak graficzny Aleksander Bąk



Czas na dystans




Wszystko ma swój czas, 

i jest wyznaczona godzina 

na wszystkie sprawy pod niebem…*



--
* Koh 3.1

[P] VIII 2012











projekt logo i hasła Yelloń kampania zapobieganie zakażeniom HCV Państwowy Zakład Higieny żółtaczka Aleksander Bąk



Nie bądź YELLOŃ — ciesz się życiem!




Żółtaczka — wirusowe zapalenie wątroby typu C — „cichy zabójca”, uznana za jedno z największych światowych zagrożeń epidemicznych. Czy można by w sposób oryginalny i niepowtarzalny — a zarazem nie aż tak „sieriozny”— zmierzyć się z bardzo poważnym tematem? Czy tworząc koncept znaku i hasła dla kampanii ostrzegającej przed śmiertelnym zagrożeniem, można by sięgnąć po zapamiętywalną grę słów? 


Tak, można by, gdyż założenia planowanej kampanii dopuszczają — w ramach zastosowania specyficznego języka przekazu — formę komunikacji zabawną, lecz nie błahą, na co wskazuje główna myśl kampanii: Wybierz A B C zapobiegania zakażeniom HCV i ciesz się życiem :).* Zatem — w myśl poważnej zasady marketingowej: wyróżnij się albo zgiń — można by, lecz… [wynik].



--

[P] VII 2012


--
* Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
„Zapobieganie zakażeniom HCV” — projekt realizowany w latach 2012-2016 
w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Swiss Contribute
Całkowite koszty kwalifikowane: 4.669.907 CHF












projekt logo Parczew basen znak graficzny miasto identyfikacja wizualna Aleksander Bąk



Wodne Centrum „JELONEK”




Znak dla Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego w Parczewie, nawiązujący do miejskiego godła heraldycznego, jako koncepcja stworzenia całościowego systemu identyfikacji wizualnej jednostki samorządku terytorialnego. Więcej w sekcji: case-by-case >>



--

[P] VII.2012












Higgs boson higgs particle The God Particle boska cząstka bozon Higgsa znak graficzny Aleksander Bąk



Graficzny znak „boskiej cząstki”



Na 36 Międzynarodowej Konferencji Fizyki Wysokich Energii w Melbourne przedstawione zostaną wyniki badań dotyczących istnienia tzw. bozonu Higgsa, czyli fizycznej cząstki elementarnej, będącej podstawowym składnikiem materii. Postulat jej istnienia zgłosił w 1964 r. szkocki fizyk Peter Higgs.


Na ręce profesora Petera Higgsa przesłana została propozycja znaku graficznego dla cząstki oznaczonej symbolem H0.



--

[P] VII.2012














Aleksander Bąk EURO 2012 kibice biało-czerwoni orzeł symbole narodowe

EURO ZOIZ




08.06 — Oby tak...

12.06 — Oby tak dalej...

16.06 — O'żesz by tak... 


Co by nie było — serca nie brakowało — dziękuję.















maskotka logo Suwałki Miś UśMich Aleksander Bąk



Miś „UśMich” zaprasza na Dzień Dziecka w Suwałkach




Autorski projekt maskotki białego misia, wraz z jej nazwą UśMich, jest jednym z elementów wizerunkowych stworzonych w ramach projektu Systemu Identyfikacji Wizualnej marki miasta „Pogodne Suwałki”.



--

[P] VI.2012














projekt logo Aleksander Bąk Podlaski Kongres Kobiet



Logo Podlaskiego Kongresu Kobiet




Pod hasłem „Bądźmy razem” odbędzie się 1 Podlaski Kongres Kobiet zorganizowany przez Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu.


Kongres, skupiający kobiety z całego województwa podlaskiego o różnych poglądach, jest społeczną inicjatywą zrzeszającą osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa oraz związków pracodawców.



--

[P] V.2012













plakat rok Korczaka projekt graficzny Aleksander Bąk Rzecznik Praw Dziecka



Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat




Projekt plakatu uhonorowany nagrodą główną w konkursie pod hasłem „Nie ma dzieci — są ludzie”, zorganizowanym przez Rzecznika Praw Dziecka w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka. Wystawa pokonkursowa — galeria „Pociąg do sztuki”, stacja Metro Świętokrzyska.


— Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i szczęście samodzielności, opanowania, władania. *



--
* Janusz Korczak, Dzieła, tom 7: Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie, Warszawa: Oficyna Wydawnicza Latona, 1993

[P] V 2012












projekt logo Bydgoski Festiwal Nauki złap bakcyla nauki Aleksander Bąk



Bydgoski Festiwal Nauki




Autorski znak „Bakcyl Nauki” wraz z hasłem sygnuje kolejny już Bydgoski Festiwal Nauki. Festiwal jest imprezą popularnonaukową, organizowaną od 2010 roku przez bydgoskie uczelnie wyższe oraz środowiska pozauczelniane. Impreza adresowana jest do wszystkich osób ciekawych zjawisk otaczającego nas świata.



--

[P] V 2012












Międzynarodowy Dzień Komunikacji Wizualnej World Communication Design Day World Graphics Day Aleksander Bąk



27 kwietnia — Dzień Grafika




Oficjalnie — Światowy Dzień Komunikacji Wizualnej — ustanowiony na okoliczność założenia w 1963 roku międzynarodowej organizacji ICOGRADA (International Council of Graphic Design Associations)*, działającej na rzecz wzrostu znaczenia komunikacji wizualnej i zawodu projektanta.



--

*
World Communication Design Day Dzień Grafika
[P] IV 2012












Wielkanoc Aleksander Bąk logo design projekt nowe logo




Wielkanoc 2012













godło Polski Orzeł Biały limuzyna prezydenta symbole narodowe Aleksander Bąk

Oznakowanie nowej limuzyny Prezydenta RP




Dla potrzeb urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej opracowany został Znak Głowy Państwa wraz z systemem identyfikacji wizualnej.



--

Foto © BINZ Gruppe

[P] 1 IV 2012 :)











logo znak graficzny Głuszyca promocja marketing terytorialny Aleksander Bąk

— jednego serca trzeba mi na ziemi…




Głuszyca — niewielka miejscowość ukryta w przeciętej nurtami Bystrzycy kotlinie sudeckiego pogórza. Wszystkim tym, którzy zdecydują się do niej przybyć, gmina Głuszyca oferuje wiele atrakcji — od zimowych szaleństw wszelakiego rodzaju, przez cieszące oczy i duszę widoki dla amatorów turystyki pieszej i rowerowej, po tajemnice podziemnego Miasta Osówka dla fascynatów historii. Dla sudeckiej małej ojczyzny przygotowane zostało wizerunkowe opracowanie znaku graficznego wraz z hasłem promocyjnym.



--

[P] III 2012













logo projekt Aleksander Bąk identyfikacja wizualna

Feriae serventur!




Czas na rekreaktywną przerwę.



--

[P] II 2012













logo WUWA 2 Wrocław identyfikacja wizualna Wrocławski Wzorcowy Zespół Mieszkaniowy Aleksander Bąk

Wrocław — „Nowe Żerniki”




Znak oraz nazwa opracowane dla projektu pt. „Wrocławski Wzorcowy Zespół Mieszkaniowy” (WUWA2) realizowanego przez Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział we Wrocławiu i pod patronatem Miasta Wrocław.


Celem przedsięwzięcia jest zaprojektowanie i wybudowanie wzorcowego zespołu architektonicznego, odpowiadającego potrzebom nowoczesnego miasta, a w szczególności jego mieszkańców. Idea nawiązuje do zorganizowanej w 1929 roku we Wrocławiu Wystawy Mieszkaniowej „Wohnungs- und Werkraumausstellung” (WUWA) prezentującej wzorcowe przykłady wielofunkcyjnej zabudowy w ramach wielkomiejskiej architektury.



--

[P] II 2012













Ustronie Morskie logo identyfikacja wizualna marketing terytorialny Aleksander Bąk

Ustronie Morskie




Tak na dobry początek nowego roku — logo promocyjne dla Ustronia Morskiego. Należy mieć nadzieję, że profesjonalnie wdrożone zacznie skutecznie pracować na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. 


Sam fakt wyboru projektu cieszy, choć tak jeszcze na... fali noworocznych życzeń należałoby wyrazić oczekiwanie na zdecydowane odejście jednostek samorządu terytorialnego od nieszczęsnego trybu pozyskiwania elementów tożsamości wizualnej w ramach otwartych konkursów. Podejmowanie bezpośredniej współpracy z projektantami na pewno wyjdzie wszystkim na zdrowie :)



--

[P] I 2012












Logo identyfikacja wizualna Aleksander Bąk

— z życzeniami na 2012...



--
[P] 1 I 2012












Newsy roku 2011: >>



• Gmina Rokietnica >>

• Elektroniczna Platforma Nauki — Centrum Zdrowia Dziecka >>

• Rowerem przez Krainę Lewarta >>

• Identyfikacja wizualna administracji rządowej >>

• Oborniki — naturalnie, że nad Wartą >>

• Ziemia wodzisławska >>

• Złap bakcyla nauki >>

• Z cyklu: pro publico bono — Spełniona Nadzieja >>

• Jaki ZNak Twój — pytanie do Pana Prezydenta RP >>

• Ptasi azyl >>

• Klub Polska — Londyn 2012 >>

• Niemieczkowo >>

• Pogodne Suwałki — znak marki miasta >>

• Kokarda Narodowa dla Głowy Państwa >>>